VODA – kolik tekutin vypít?

Kolik tekutin denně vypít?

Zase tu máme tropické dny a s nimi jeden z nejčastějších dotazů mých klientů.

„Kolik tekutin mám denně vypít?“

Pokud jste zrovna nekonzumovali červenou řepu, nebo jinou moč obarvující tekutinu, je odpověď na tuto otázku jednoduchá. Stačí se během dne podívat na barvu vaší moči. Nehledejte v tom nic složitého a jednoduše jukněte do toalety. Ideálně pokud máte toaletu, kterou vidíte na obrázku. Zde je pozorování jednoduché, protože moč se zachytí na „odpočívátku“.
Barva by měla být velice světlá – téměř čirá. Je-li tmavší, je přísun tekutin nedostatečný. To bývá často u lidí snídajících „polystyrénky“ – čili známý rýžový chleba a pojídajících sušenky a podobně, nebo v létě, kdy je logicky potřeba tekutin větší.
Jak zajistit ideální přísun tekutin?
Pijte vodu. Obiloviny a luštěniny před vařením namáčejte. Jezte polévky. Při stávajícím teplém počasí už začněte do jídelníčku zařazovat syrovou zeleninu, třeba ve formě salátů. Vyhněte se kávě a alkoholu, který tělo vody naopak zbavuje.
Kdy pít? Ideálně nejvíc dopoledne, odpoledne už méně. Pitím většího množství tekutin najednou ledviny přetěžujete. Proto spíše upíjejte zhruba každou hodinu menší množství. Večer před spaním pak již pokud možno ne, aby Vás ves spánku nebudila potřeba jít na toaletu.
Jak se vyhnout extrému? Nejste-li nastydlí, a máte-li zdravé ledviny a močový měchýř, neměla by být vaše potřeba močení častější než za cca 2 hodiny. Pokud je, pijete víc než je potřeba a zbytečně přetěžujete svoje ledviny.