ZIMA, otužování a rok 2020

Voda je, velice stručně řečeno, z pohledu TCM zastoupena močovým měchýřem a ledvinami. Tyto orgány jsou poškozovány strachem a chladem.

Já sama jsem dlouho přemýšlela nad tím, PROČ MÁM SPECIÁLNĚ TEĎ KONCEM ROKU takovou potřebu se koupat i přesto, že teorii TCM znám. A pak mi to došlo. Vždyť rok 2020, který už klepe na dveře, je ve znamení Kovové Krysy. Je proto spojen s kvalitou VODY a KOVU. Co to znamená z pohledu tradiční čínské medicíny (TCM) v otázce otužování? TCM je striktně proti. Proto i můj počáteční rozpor a nejasnost v hlavě. Ale intuice je intuice! A pokud dodržíte tato pravidla, nemusíte se o ledviny bát:

– strach ledvinám škodí. Bojíš-li se, nekoupej se. Nebo si uvědom následující:

– Krysa miluje vodu – voda jí neublíží!

– Krysa je davové zvíře – choď se koupat s kamarády, raději než sám!

– Krysa se chopí každé příležitosti – neříkej že půjdeš příště, když tě kamarádi zvou dnes!

– Kov má rád řád a pravidla – domluv se s kamarády na nějaké pravidelnosti (třeba každou sobotu v 10)

Chlad který poškozuje ledviny vchází do těla ploskami. Proto chodím do rybníka v neoprenových ponožkách (cca 200,-). Diagnostická zóna ledvin je oblast beder – proto používám neoprenový bederní pás (cca 100,-). Možná si říkáte, že je známo několik metod, jak pracovat s dechem… otužovat se… a pak je neoprén zbytečný. Ano. Souhlasím. Ale jako praktik TCM tam mám to své ale… to způsobuje strach… a ten ledvinám přeci škodí (viz výše)…. Díky neoprénu neporušuji až tak zásadně pravidla TCM a zároveň vnímám a respektuji požadavky Krysy a je mi fajn 🙂 – alespoň pro letošek, protože co se mi bude chtít dělat v dalších letech nevím 🙂

A pokud už teď myslíte na léto. zvu vás na typicky Kovovou krysí dovolenou 🙂 – Paddleboard s jógou na polských jezerech (8.-15.8.) –  více info na FB -Paddleboard Dobříš, či na Bc. JanaJarosova@seznam.cz

Přeji vám krásné Vodní plynutí v čase roku 2020. Přeji vám, aby vás Kov provázel spíše v podobě šperků než zbraní. Vodu uctívejte párou vycházející z Kovových hrnců při přípravě tradičních jídel vaší rodiny a bude vám i všem kolem vás dobře.