Chronická bolest bederní páteře

Chronická bolest bederní páteře. Co s ní?

paní 75 let. Přišla na terapii s bolestmi nohy  v oblasti holenní hosti – na dráze žlučníku (Žl). Noha je na dotek nepříjemně bolestivá. Cca 10 let je po operaci žlučníku. Trpí křečemi lýtek. Hlas má velice tichý. Nosí stahovací prádlo, protože podbřišek – dolní zářič je velice vlhký. Trpí nadýmáním. Dlouhodobě trpí bolestí bederní páteře vystřelující přes kyčel do nohy. Jazyk – v oblasti žlučníku vykazuje obraz horkosti.

Paní je typický příklad „hodné holky“. Té která nekřičí a nepostará se o sebe samu, jako o nejdůležitějšího člověka ve svém životě. Veškerou agresi tak otáčí proti sobě, potažmo svému žlučníku.  To jí dovedlo až ke zmíněné operaci.  Operace si ale samozřejmě neporadila s horkostí  Žl.

Žlučník je synem vody a  svým žárem ničí – oslabuje ledviny a močový měchýř.  V oblasti beder tak vzniká vlhký chlad a doslova jezero vody. Protože má paní pocit že tloustne – vysvětluji že nejde o žádný tuk, ale vlhkost v podbřišku – snaží se jíst převážně zeleninu, kterou tepelně neupravuje. Tím však vlhký chlad ještě více podporuje. „Jezero“ se zvětšuje a ona  vizuálně ještě více „přibírá“.

Při somatickém koučování rozkrýváme příčiny jejích bolestí. Uvědomuje si co se jí tělo snaží sdělit bolestmi, které má. Pak uvolňuji masáží  blok na dráze Žl nad holení až do kyčle (Žl 30). Noha se uvolňuje a bolest v holeni odchází, aniž bych na ní sáhla. Shiatsu masáží upravuji energeticky na drahách nerovnováhu mezi L a Žl. Doporučuji doma prohřívání beder a plosek, které TCM nazývá bránou chladu. Dále změnu stravy –  vyřazení syrové zeleniny minimálně po dobu zimních měsíců a chladných dnů. Dále mléčných výrobků (často konzumuje sýry a jogurty), které jí zahleňují a situaci dále zhoršují. Zařazením prohřívacích a zelených a hořkých bylin (pampeliška na játra, majoránka, saturejka  na  nadýmání), zázvoru, skořice, kurkumy, badiánu podpoří domácí léčbu. Jako drenáž na „jezero“ volíme fazole adzuki v dávkách co možná největších – polévky, kaše, pomazánky. Doma si pak bude cvičit 2 jógové pozice – jednu statickou na protažení dráhy ledvin, druhou dynamičtější na rozhýbání a auto rehabilitaci kyčlí.

Protože se paní  vrátila z lázní v ještě horším stavu než při zahájení léčby, doporučuji přísný zákaz masáží bederní oblasti prohlubujících energetickou prázdnotu této oblasti. O plánovaném pobytu jsem nevěděla a nenapadlo mne jí proto předem na toto upozornit.

Ano, není bolest jako bolest a ta Vaše může pramenit ze zcela jiné příčiny, ale výše uvedené změny ve své životosprávě si, věřím,  vaše tělo ocení.

Přeji Vám mysl a tělo v souhře a pevné zdraví.