DŘEVO: Játra a IMPOTENCE

Nejprve bych asi měla začít tím, co mají, dle TCM, játra v popisu své práce.

Jsou spolu s párovým orgánem – žlučníkem – součástí prvku DŘEVO. Představte si třeba bambus ve větru. Bambus je rychle rostoucí dřevina. Aby se nezlomil, musí být ohebný. Pružný. Meridián žlučníku jde po stranách těla. Proto se díky němu, je-li v dobré kondici, dokážeme snadno a pružně rozhodovat o směru své životní cesty.

Dřevo nám tedy zajišťuje „tah na bránu“. Je-li dřevo – a především pak játra – v nerovnováze, pociťujeme hněv, zášť, deprese. Aroganci, nebo naopak neschopnost prosadit se. Také máme větší tendenci k závislostem – na alkoholu, jídle, drogách….

Ale jak to všechno souvisí s impotencí?

Povím Vám to na příběhu mého klienta. „Hodného kluka“…. pracovitého chlapíka z vesnice, narozeného ve znamení panny. Je mu sotva 40. Rozvedl se. Našel si přítelkyni. Tak trochu lenivou a tak trochu nepořádnou. Opravdu ale jen trochu… On dříč – OSVČ, ona státní úřednice. Vidíte sami, že to nemohlo fungovat. „Snažil se jí milovat“, ale ustrnul – a jeho „dřevo“ přestalo být pružné. Takový pevný strom se z něj stal. Občas zašel s „chlapama na pár piv.“ Svou nespokojenost a zlobu nevyjadřoval, ale vše pomalu ukládal do těla. Konkrétně do jater. Navenek bylo vše v pořádku. Ale játra začala křičet. Jak?

Meridián jater vede přes genitálie. Nejprve měl velice nepříjemné bolesti varlat. Postupně začal mít problémy s erekcí. Nesnesitelné tlaky v podbřišku ho donutily navštívit lékaře – bál se rakoviny. Lékařská vyšetření byla všechna negativní.

Při první návštěvě jsme se věnovali somatickému koučování. Pochopil, co se mu jeho vlastní tělo snaží sdělit. Stagnaci jater začal léčit pravidelnými fotbalovými zápasy, cvičením své oblíbené krav magy a několika jógovými ásánami – speciálně zvolenými přímo pro uvolnění oblasti genitálií. Doma začal mluvit o své nespokojenosti a rozešel se s  přítelkyní. Za nějaký čas bylo jeho tělo opět pružné. Jednou měsíčně docházel na koučování a shiatsu masáž pro energetické doladění. Celková doba léčby byla necelého půl roku. Nyní je bez bolestí.