Mám milence

Jak se somatizuje strach?

Je příjemná, chytrá a vdaná.  Léta má opakující se problémy se záněty močového měchýře. Obě nohy má hodně oteklé.  Klasická medicína si s ní neví rady, bylinky pomáhají jen omezeně.

Její životní příběh popíši jen stručně. Před pár lety se seznámila s mužem. Přeskočila jiskra a ona se zamilovala. Stal se jejím milencem.  On se ale pomalu blíží důchodovému věku, na který není  finančně připravený.  Část výplaty dostává načerno na ruku a vůbec si nepřipouští, že díky tomu bude mít důchod minimální.  Ona ho tedy podporuje, vypere, občas uvaří.

Má strach, co s ním bude,  až přijde jeho čas důchodu. Bydlení mu zajišťuje jeho práce, ale pak se stane bezdomovcem. On si s tím starosti nedělá, ona ano. Navíc se bojí, že se o něm dozví manžel.  Vzdát se ho nedokáže. Žije  tak  v neustálém strachu z toho, co přijde.

Co to způsobuje z  pohledu tradiční čínské medicíny?

– močový měchýř  je spolu s ledvinami součástí prvku VODA

– emocí, která je VODĚ připisována je strach – a ten se stal součástí jejího  života a denně tak    oslabuje její ledviny

–  oslabené ledviny nemají sílu pracovat. Voda se tak u ní stahuje, stejně jako v přírodě, dolů – do nohou. Proto  má nohy tak oteklé.

Jaké je řešení?

Řešení  se jistě  nabízí několik.   Z těch, které jí alespoň trochu ulevují bych jmenovala shiatsu ošetření  hara a hlavy , meridiánů VODY a cviky na jejich harmonizaci a protažení. Dále bylinky na močový měchýř  a úpravu stravy. A dál? Je si vědoma, že bez posunu  na  psychické rovině  příčinu nevyřeší. Spolu tedy zatím  „jen“ zmírňujeme projevy , které se jí  somatizují na těle.  Při poslední terapii až ale byla reakce těla negativní. Jako by jí říkalo – takhle už ne! Ano, občas jsem netrpělivá, ale vím, že každé řešení má svůj čas. A tak jí držím palce, aby ten čas přišel a jí se konečně ulevilo.