DŘEVO: Jaro – čas detoxikace jater a mysli

Jaro je dobou překotné aktivity, rašení , pučení a změny. Játra, orgán představující dle TCM tuto kvalitu jsou pracovně na vrcholu své aktivity právě v době od 15.2 do 14.5. Je proto důležité věnovat jim náležitou péči. Nastal čas pohybu a detoxikace těla. Pozor – jaro je nejlepší dobou pro začátek redukce váhy! V tomto období to půjde v souladu s přírodou – tedy „skoro samo“! Proto šup do kecek a vyběhněte ven – játra milují rychlost a zelenou. Jsou jako závodník při startu. Dopřejte jim les (zeleň) a běh – nebo alespoň procházky podél vody.

Proč? Protože voda je matkou dřeva, které svou vláhou vyživuje. Proto i více pijte – nebudete mít potřebu tolik jíst. Dejte přednost dušené zelenině a omezte alkohol, cukry, maso a mléčné výrobky.

Zařaďte do jídelníčku hořkou chuť – třeba v podobě čajových směsí na podporu jater. Léčivkou č. 1 je ostropestřec mariánský (v kapkách, nebo semena), ale HLAVNĚ všudy přítomná PAMPELIŠKA (list, květ i kořen). Brzy si na její hořkou chuť zvyknete a můžete jí přidat i do smoothie, nebo do jarních salátů 🙂

Plánujte nové projekty – strategie – cesty. Teď to opět půjde „samo“. Zahoďte splín! Vyražte do života – jste součástí velké skládačky a jste v ní velice důležitou součástí. Je kolem spousta lidí, pro něž můžete být potřební, které můžete inspirovat. Že si to neuvědomujete? To proto že se nedíváte! Oči jsou dle TCM vývodem jater – tak už je otevřete! A vyměňte zimu za jaro. Pasivitu za aktivní přístup k životu. Povím vám tajemství – i tato změna pohledu totiž může léčit vaše bolavé oči. 
Dle TCM jsou játra prvkem dřevo. Říká se proto, že jsou matkou ohně, který svým dřevem vyživují. A zase vám povím tajemství: podaří-li se vám zharmonizovat svá játra, je velice pravděpodobné, že uzdravíte i svá srdce (prvek oheň). A do života vám vstoupí romantická láska – kvalita ohně – která spálí vše staré. A to už stojí za trochu námahy, nemyslíte? 
Doporučený strečink na tonizaci akupunkturní dráhy jater: sed na zemi – nohy roznožte co to půjde a snažte se poklopit bříško co nejvíc mezi nohy.