PSYCHOSOMATIKA na jazyku?

Přišel za mnou do poradny s vyrážkou. Prvně se objevila zhruba před 3 roky v oblasti slabin. Občas po homeopatikách, či kortikoidových mastičkách na chvíli zmizí. Pak se ale zase objeví – většinou ve větším rozsahu. Nepomohla změna stravy, ani colonhydroterapie – výplach tlustého střeva, od kterého si hodně sliboval. Momentálně je vyrážka téměř po celém těle.

Pokožka je dle tradiční čínské medicíny (TCM) spojená s prvkem kov – s plícemi a tlustým střevem. Na fotce jeho jazyka vidíte ohraničený červený flek právě v oblasti střev a ledvin. Ledviny jsou párový orgán a pro mne v terapii představují partnerství. Sečteno podtrženo – vnímám problém v partnerství (ledviny), kdy něco na mentální úrovni nedokáže opustit, odpustit, nebo vypustit (mentální odpad – čili tlusté střevo).

Zvažuji, zda mu nabídnu shiatsu, ale nakonec volím somatické koučování. Přichází si pomalu na to, že vztah se ženou, kterou miluje mu působí bolest. Potkal ji před 3 lety. On je sám, ona je vdaná a nechce odejít od manžela. Vídají se několikrát do týdne. V den schůzky na ni myslí celý den. Práci zanedbává a utíká za NÍ. Ničí ho to. Každou schůzku vnímá spíše jako živelnou sladko bolnou záležitost, protože nejsilněji nevnímá schůzku samotnou, ale moment rozchodu, kdy žena odchází a on se cítí opět opuštěný. Není však schopen ji opustit, což mentálně ničí především jeho tlusté střevo. To se neumí se zátěží vyrovnat a snaží se tento mentální odpad vypustit ven. Kudy? Ano, tušíte správně – kůží – tedy systémem dle TCM se střevem propojeným.

Při terapeutickém rozhovoru pochopil, jak se mu jeho trápení somatizuje na těle, čímž ho zároveň upozorňuje na nutnost změny. V průběhu sezení nachází následující řešení. Pochopil, že JÍ nezmění a že od manžela neodejde. Že schůzky jsou jakýsi bonus, který ho vytrhuje z jeho samoty. Pokusí se s ní vídat maximálně 1 týdně a dobu mezi schůzkami postupně prodlužovat. Aranžmá schůzky si připravit, na schůzku se těšit a prožít jí v radosti. Momenty samoty si hodlá zaplnit aktivitami, sportem a chvílemi strávenými s kamarády, které díky románku omezil. Velice pomalu se začne mentálně připravovat na nový vztah. Dokud však nevyřeší ten stávající, vyrážka neustoupí a on si díky „nečisté“ kůži nebude schopen najít jinou ženu. Držím palce.