PSYCHOSOMATIKA V TĚHOTENSTVÍ

Přišla ke mně krásná žena s velkým bříškem a stěžovala si na problémy s otoky nohou. Prý si má dát před porodem do pořádku lymfu, poradil jí kdosi. Voda v nohách souvisí s ledvinami ty zase se vztahy. Voda přirozeně teče, čistí a odplavuje to, co odplavit má. Když jsem se jí ptala, jak že to se vztahy má, rozplakala se.
Zde je její příběh.

S bývalým přítelem založila firmu. Složitě se s ním rozešla a našla si svého současného přítele – tatínka budoucího miminka. S expřítelem však dál podniká a současný přítel jim ve firmě pomáhá. Uvědomuje si, že situace není ideální, ale na mateřské by nevyžila bez příjmu z firmy. Předpokládá tudíž, že nejen celé těhotenství, ale i po porodu bude dál ve firmě pracovat. Vlastně ani nevidí východisko. Skoro se mi chce napsat lymfa nelymfa.
Dosud jí nenapadlo, že by z firmy mohla odejít. Nevnímala, že expřítele stále ještě miluje. Nepřemýšlela nad tím, jak celou situaci „prožívá“ její ještě nenarozené miminko. A nejen ono, ale i její současný přítel. Až problém s lymfou jí otevřel oči. Pomalu rozebíráme možnosti. Ve firmě má moji milí, podíl několik milionů. Sestavujeme spolu „únikový plán“. Diví se, že všech 10 bodů, které při návštěvě vymyslela a má je postupně realizovat, nebude zdaleka tak těžké zvládnout. Najednou vidí řešení, které jí dosud ani ve snu nenapadlo. Bere to nejspíš opravdu vážně, protože voda začíná odplavovat nepotřebné, napětí v nohách se povoluje a ona si „najednou“ potřebuje odskočit na WC.
Nemyslím, že má hotovo. Bude potřeba napravit škody, které s sebou její setrvávání ve firmě přineslo. Ale první krok, věřím, vyšel.

I tak funguje psychosomatika.