Shiatsu, nebo dřeváky?

Shiatsu je pro mne jedinečná technika pomoci a uvolnění.  Už jste zažili to zvláštní, nepopsatelné mrazení, při kterém vám energie proudí po těle? Ten pocit mimo tělo? Tu bezčasovost a  pocit rovnováhy po ošetření?

Shiatsu je totiž energetická masáž, která využívá specifických vlastností akupunkturních drah a bodů známých v čínské medicíně již od 6 století.  

S úsměvem vzpomínám na dobu mých terapeutických začátků, kdy jsem si udělala diagnostiku, vyladila tělo a s klientem téměř nehovořila. Neuměla jsem to a bále se, že by třeba odhalil něco, co ještě neumím, neznám.

Sama masáž není všelék.

Klient, který přichází na ošetření si často neuvědomuje, co je příčinou napětí v těle. Netuší, čím si blokuje tok životodárné energie, ani jak znovu nastolit rovnováhu.   

Jak sem zapadá koučování?

A tak  shiatsu vnímám jako odvětví, které se neustále vyvíjí a proměňuje v čase doby.  Báječnou možností, jak se naučit s klientem hovořit a porozumět jeho bolesti na mentální úrovni, je projít výcvikem koučování.   V propojení koučování a shiatsu vidím skvělou cestu a synergii.

Jak sem zapadá jóga?

Stejně jako koučování, i jóga je teď v módě. Proč nevyužít při lekci jógy možnost sebediagnostiky? Ve svých lekcích to dělám běžně. Stačí  ukázat, kudy vede konkrétní akupunkturní dráha a všichni zúčastnění přímo na sobě vnímají, v jaké je kondici. Jak jednoduché a časově nenáročné. V případě potřeby  stačí ásánu doma párkrát zopakovat.

Jak sem zapadají mikrosystémy?

Na ploskách a na dlaních máme mikrosystémy celého těla. Nejznámější  jsou u nás škola Su-Jok a reflexologie dle Janči (Pataky). Ty si klient může po proškolení sám doma stimulovat v době mezi další terapíí.

Shiatsu terapii tak vnímám v její  komplexnosti a jedinečném propojení systémů jako metodu schopnou řešit  psychosomatiku klienta  v proudu  21. století.

Pokrok nejde zastavit. Stejně jako dnes již nechodíme v tradičních dřevácích, ale v bareffootech, hledejte svého tradičního terapeuta s novým přístupem. Protože nové, neznamená špatné.