SRDCE NAD PROPASTÍ

Svět se s ním začal motat již před pár lety. Nepomáhaly brýle. Nohy vypovídaly poslušnost. Stav se neustále zhoršoval. Lékaři  zjistili extrémně vysoký krevní tlak a  vysoký obsah adrenalinu v krvi. Nasadili léky, dál je dle přístrojové diagnostiky vše v pořádku.

Kazuistika z pohledu psychosomatiky:

Adrenalin je stresový hormon vyplavovaný nadledvinkami tehdy, když je očekáván útok, nebo je potřeba utéct. Samotné ledviny jsou v TCM nejvíce poškozovány hlubokým strachem. Uvádí se až strachem o přežití. Toho všeho se mu dostává v nadměrné míře. Jak?

Zažil již exekuci, policii v domě. Přesto, že už je vše víceméně v pořádku, strach má dál. Soud, kam musí docházet,  jako svědek se táhne roky a další roky se nejspíš ještě potáhne. Podniká a řídí několik firem…… Ledviny produkují adrenalin, srdce pracuje na plné obrátky, až se z toho hlava točí. Ale stále nechápe akutnost situace. Ještě potřebuje předat firmu, obtelefonovat kohosi, předat pravomoci….

A pak smrt? Myslím, že ano. Je možná půl kroku pře dalším infarktem.  Pocitově má velký tlak na hrudníku. Špatně se mu dýchá. Velice špatně spí. Nohy má oteklé.

Pár podobných případů jsem již zažila, ale tento muž žil  opravdu na vlásku. Dlouho jsme si povídali. Vysvětlovala jsem mu situaci z pohledu TCM, psychosomatiky i rodinných systémů. Vše do sebe krásně zapadalo a on se začal probouzet z iluze dlouhověkosti.  Následovalo shiatsu ošetření. Srdce – Oheň jsem se rozhodla „hasit“ Zemí. Dlouho jsem pracovala na hara a následně na dráze žaludku. Žaludek se pomalu uvolňoval a nakonec se ukázkově  „vyškrundal“ .

Po ošetření, kdy tlak krásně klesl, se pán cítil unavený a ospalý. Dohodli jsme se minimálně týden na klidovém režimu, polehávání, lehká strava – ideálně polévky. V případě potřeby si bude doma chladit ledem místo na dlani – nad „čárou života“, kde se dle su-joku nachází zóna srdce. Naprostý zákaz alkoholu, kofeinu, theinu a telefonátů. Mobil slíbil odevzdat manželce, která je schopna týden řešit pracovní situaci za něj.  Návštěva za 3 dny, další pak za další 3 dny. Poté slíbil odjet na dovolenou.

A co vy? Peníze, nebo život?