ZEMĚ – MÁŠ BOKY JAKO SKŘÍŇ?

Dle  tradiční čínské medicíny (TCM), ZEMI nejvíce poškozuje vlhko. Za slovo ZEM si klidně úplně laicky dosaďte slovo boky, břicho, nebo třeba hýždě. Vlhko  se do těla dostává když jste UNAVENÁ. Unavená ZEMĚ nemá sílu toto vlhko absorbovat. Dochází ke stejnému stavu, jako v přírodě po dlouhém dešti. ZEMĚ je nasáklá vodou a je bahnitá. Lymfatický systém je přetížený, na lymfo masáže byste mohla bez nadsázky chodit denně do nekonečna. V těle  přibývá tukové tkáně, napnutá kůže silně svědí. Ranní vstávání se stane utrpením. Po noci je  tělo unavené, nejde téměř vstát z postele. Nohy i ruce jsou těžké, bedra bolí.

ZEMĚ nemá sílu získávat esenci z potravy, kterou přijímáte a tělo i mysl chřadne. Chronický nedostatek energie možná řešíte čokoládou, nebo nárazovým přejídáním, kdy jídlo doslova hltáte. Drsnější nátury se pak snaží následně tělo odvodnit a vyprázdnit zvracením, nebo projímadly.

Jak z toho ven? Dovolte si KONEČNĚ POŘÁDNĚ ODPOČINOUT!  I staří zemědělci nechávali moudře zemi ladem, aby si odpočala a nabrala sílu. A ta doba je tu PRÁVĚ TEĎ (zveřejněno v lednu 🙂 )! Zima je v TCM jediným obdobím, kdy tělo vyžaduje ZAHÁLET! Přestaňte honit na sjezdovkách kilometry, počkejte ještě do půlky února s posilovnou. Vezměte si dovolenou. Zima je dobou klidu. Že nemáte čas? Pak se nedivte, že během roku můžete dělat divy a prostě nezhubnete. Boky máte jako skříň  :),  protože jste právě teď promarnily šanci na odpočinek. A další přijde zase AŽ ZA ROK.