VODA – darovala mu ledvinu

Vítejte u dalšího příběhu z mé praxe. Pán 50 let, podnikatel. Před 4 lety začal mít problémy s ledvinami. Poté, po dobu 2 let, docházel na dialýzu. Pak následovala transplantace.  Dárcem ledviny byla jeho manželka. Z aury dále diagnostikovaná velká únava, vyoperovaný žlučník.
Na mojí první otázku, kdo je v jeho životě nejdůležitější ani na potřetí neodpověděl JÁ. Sebe dal až někam za děti, manželku a práci… Jak se o SEBE, svého nejdůležitějšího člověka, ve svém životě stará? Posuďte sami.
Pán přišel s bolestí v kříži vystřelující do nohy. Bolest ho omezuje v chůzi, v delším sezení i stání. Vysvětlila jsem mu, že pokud nohy odmítají chodit a zastavují se (ho), měl by přemýšlet, zda je jeho současná a budoucí cesta životem v souladu s … (doplňte dle svého přesvědčení či víry…) Bolest v kříži mu signalizuje kříž s někým, něčím, se sebou… Odpověděl, že rozumí, ALE že TEĎ MUSÍ dodělat TEN projekt a PAK že začne odpočívat.

Vysvětlila jsem mu, že jeho tělo není unaveno až teď, ale minimálně UŽ 4 roky – v době jeho workoholického období,  kdy si velice vyčerpal svoji životní esenci, oslabil  svoje ledviny a musel chodit na dialýzu. Zprvu nechápal. Proto jsem mu vysvětlila, že ledviny nám dle TČM určují délku života. Dobu, kterou zde máme „vyměřenou“. Jinými slovy – pokud svoje ledviny  roky přetěžoval – život si tak velice zkrátil. U něj tedy doslova!  Zkolaboval. Naprosto nechápu, že ani dva roky na dialýze ho nepřinutily zpomalit v podnikání.
Nebýt manželčiny ledviny, kterou mu při transplantaci darovala, nejspíš  by zde dnes nebyl. Svoji životní esenci si svým překotným životním tempem vyčerpal.

Po transplantaci se po krátké době se vzchopil a roztočil kolotoč podnikání ještě rychleji.

A jak je na tom jeho manželka?  Sama už jen s jednou ledvinou, unavená, oslabená sleduje, jak se její manžel dál ničí. A ona nemá sílu ho zastavit.  Nestačí mu.
On to tak ale nevidí. Nechápe. Vysvětlil mi, že když dodělá TEN projekt, zajistí mu to přece vnitřní radost a doplní mu jeho „baterky“. Vnímáte to? Svoji vnitřní radost podmiňuje vnějším stimulem. Za vším je ale strach. Bojí se, že když zpomalí, nebude si moc žít na takové úrovni, na jakou byl zvyklý. Má strach. Strach, že nezajistí děti, manželku… že neobstojí jako muž.

Začal plakat. Chvíli doufám, že pochopil, že se o svého nejdůležitějšího člověka – o sebe – dosud staral velmi špatně. Že snad pochopil, že se s ním jeho žena podělila o zbylou délku svého života.Ano.  Chvíli byl ještě smutný, nemluvný. Pak mi řekl, že ALE „musí“ aspoň na otočku odletět podepsat jakýsi projekt…, pak by snad mohl znovu přijít na terapii….

Někdy jsou slova zbytečná… Od té doby jsem ho neviděla. Na terapii přišla ale jeho manželka. Má pocit, že únava, kterou trpí, je z nic nedělání. Má sice několik provozoven, ale ráda by otevřela další 2.

Co jsem z toho pochopila? Že zkompetentnit člověka během několika hodinových setkání nejde. Že musím změnit přístup. Těm, kdo mají SKUTEČNÝ zájem ve svém životě něco změnit, nabízím 1-10 denní komplexní péči. Při té je doprovázím a jsem jim oporou ve změně, která bývá těžká, ale velice očistná.  Více zde: http://www.shiatsuterapeutka.cz/pro-jednotlivce-3