Zdravá chůze a opěrné systémy – cesta ke správné chůzi – pokračování.

Zdravá chůze a opěrné systémy  – cesta ke správné chůzi – pokračování.
Minule jsem psala o opěrných systémech a o ramínkách. Dnes se k nim chci vrátit a přidat ještě další bod. Mnoho lidí má zkrácené svaly na přední straně nohy. Ty jim nedovolí podsadit pánev a tak při chůzi vystrkují zadeček. Tím vzniká nepřirozeně větší bederní lordóza (prohnutí páteře). Udělejte si sami test jak jste na tom: podsaďte pánev. Natáhněte tričko směrem dolů přes zadeček. V oblasti beder do něj zatlačte. Pokud se vám ruka proboří skrz tričko hluboko k páteři, je vaše lordóza zvětšená. V tom případě začněte protahovat svaly na přední straně nohy a vyrovnejte bederní páteř tak, že podsadíte pánev, stáhnete hýždě a bederní páteř zatlačíte směrem dozadu.
A ještě slibovaná ramínka. Když nepracují mezižeberní svaly (žebra jsem minule přirovnávala k ramínkům), není zajištěn hluboký dech. Člověk dýchá mělce a nedochází k dostatečnému okysličování. Proto je tak důležité chodit vzpřímeně.
A ještě malá rada na závěr: spojte si nápravu chůze s nějakou situací, která se vám během dne často opakuje. Třeba chůze na zelenou, nebo cesta na WC. Tu si pak spojte s pomyslnou otázkou:  „Jdu právě teď správně?“  Díky tomu si na chůzi vzpomenete mnohem častěji a ne až večer před usnutím. Pokud si ani teď nevíte rady jak na to, přijďte se to naučit.