Co o Vás prozradí nesprávná chůze? Část 1. – opěrné systémy.

Co o Vás prozradí nesprávná chůze?

Většinou to, že jste přetíženi. Často spíš mentálně, než fyzicky  –  „máte hodně naloženo“ a páteř se pak bortí. V oblasti krční páteře to může znamenat , že je Vaše sebevědomí malé a hrbíte se před „těmi lepšími?“ Bolí Vás v oblasti kříže? Pak máte nejspíš  „kříž“ s někým druhým. Též možný strach o finance. A nakonec esíčko? Pak to může být problém v oblasti pohlavních orgánů, či možnost bloků v oblasti sexuální. Ať ale páteř bolí kdekoliv, pojďme si povědět, jak to napravit správným postavením a chůzí.

Při terapii pozoruji, že většina mých klientů neumí správně chodit . Nevyužívají opěrných systémů těla a tělo se jim pak bortí a páteř bolí.

První, na co je upozorňuji a co spolu opravujeme je směřování plosky.

  1. Chůze do V, nebo do X nepřirozeně zatěžuje kyčle a způsobuje předozadní nerovnováhu pánevních svalů. Při chůzi pak 2. prst míří dopředu, protože právě on prochází pomyslnou osou plosky.
  2. Paty jsou od sebe na šířku kyčelních hrotů.
  3. V plosce je  důležité rozdělit váhu do 3 bodů – pod 2. kloub palce, malíčku a pod patu. Při odvíjení plosky při chůzi se tedy noha nesmí stáčet ani na palcovou, ani na malíčkovou hranu.

Dále se zaměřte na váhu těla. Ta je často naložená pouze na kyčle.

  1. Proto dejte pozor i na páteř, která by se měla vytahovat – vynášet vzhůru. Zde pomáhá představa opěry rukama o stůl.
  2. A pak jsou zde „ramínka“. Myslím tím šatní. Představte si jich několik nad sebou propojených a pověšených za jeden káček – ten co je nad posledním horním ramínkem. Dále si představte, že je na každém jednotlivém ramínku pověšené prádlo. Stejně jako naše žebra – každé „nese“ váhu svalů kolem. Když prádlo z ramínek shodíte, vznikne hromada. Stejně je to v systému opor. Pokud nepracujete s páteří a žebry – vše, celou masu horní poloviny těla, nesou kyčle.

A správné postavení dokončete také správným držením hlavy.

  1. Posledním zásadním bodem jsou pro mne uši. A zase – představte si velká králičí ušiska směřující vzhůru. Ty by vás při této představě měly přinutit vystředit hlavu tak, aby se nezakláněla ani nepředkláněla.

 

Přeji vám pohodové vykročení a pevný krok. A pokud si ani teď nevíte rady jak na to, přijďte se to naučit.