Zdravé sezení – míč, nebo klekačka? Ani jedno.

 

8 hodin vsedě v práci – je to i váš případ? Jak to přežít ve zdraví? Myslím, že při dodržení několika zásad to jde. I když se to na první pohled vůbec nezdá – správné sezení se odvíjí od správného postavení plosky nohy. Ta by spolu s koleny neměla vybočovat z osy kyčle. Tím hned zbořím pár mýtů o sezení na míčích. Jsou nestabilní – to sice nutí tělo zapojovat stabilizační systém těla a svalů, ale jsou širší než vzdálenost kyčelních hrotů sedícího. Co to znamená? Nohy při tomto typu sezení nemohou být umístěné v ose kyčle. Jsou vybočeny do stran mírně před tělem. Oblast podbřišku a  SI páteře je tak vystavena nestejnému zatížení. Tato nerovnováha vytváří stejnou nerovnováhu i uvnitř dna pánve. Sem se ale opírá páteř! Je to, jako byste chtěli postavit komín z kostek na nestabilní podložce. A přesně to se zde děje. Podobně je to i s klekačkou. Tam jsou sice nohy teoreticky v ideální vzdálenosti od sebe, ale sedící se neopírá o plosky. Jde tedy o lepší variantu míče, ale ani tato alternativa není ideální. Dalším nešvarem jsou podpěrky. Měli jste někdy v sádře ruku, nebo nohu? Pak víte, jak atrofované byly vaše svaly po pár týdnech, kdy nemusely pracovat. Po pár týdnech, kdy jim sádra poskytovala oporu potřebnou pro zhojení. Jste nemocní? Potřebujete snad podpěrky pro léčení? Jistě že né. Tak proč se opíráte a přestáváte používat svyly? Kolik hodin, týdnů trávíte v práci na vaší super židli se super podpěrkami…? Víte v jakém úhlu mají být kolena, hýždě a ruce? Jak tedy na správné sezení? Ne? Tak určitě přijďte na kurz!

Dozvíte se o dalších opěrných systémech těla, které se budeme prakticky učit zapojovat při sezení, což je ve své podstatě velmi intenzivní forma cvičení….  těch mnoho hodin v práci budete po kurzu umět využít stejně přínosně pro tělo, jako čas strávený ve fitku. Bonus pro vás: veliká úspora času.

Většinu bolestí páteře a nosných kloubů vzniká už ve špatném postavení plosky.

Na kurzu se prakticky naučíte jak správně stát, sedět a dokonce i ležet. Naučíme se plosku nohy vnímat jako základní stavební kámen těla a budeme se učit jí správně používat.

První – kratičká část kurzu bude teoretická, zbytek času se budete prakticky učit sedět, chodit a stát. Díky počtu max. 6 účastníků se v rámci skupiny individuálně věnuji každému účastníkovi. Korekce je tak mířena 100% na váš konkrétní problém, či dotaz. Na závěr vám ukážu jak protáhnout zkrácené svaly, které při dlouhodobém sezení ochabují.

Kurz je dřinou pro hlavu – změnit roky zakořeněné zlozvyky je těžké, ale přinese velikou úlevu tělu.