ZEM – Intelektuální typ osobnosti a poškození slinivky.

Slinivka je v tradiční čínské medicíně (TCM) spojována s abstraktním myšlením a intelektem. Intelektuální typ lidí potřebujících neustále věci analyzovat, vést akademické debaty  a  konceptualizovat životní zkušenosti má slinivku velice oslabenou. To je v praxi krásně vidět  u většiny vysokoškoláků ve zkouškovém období.

Jak se to pozná? Jednoduše. Nejčastější  příznaky jsou dopolední únava, pocit těžkých rukou či nohou, bažením po sladkém, nebo otlaky na okraji jazyka.

Slinivka je spolu s žaludkem spojována s prvkem ZEMĚ. Též se říká maminka země. Ta nám, podobně jako maminka v raném dětství zajišťuje potravu, pocit jistoty a opory. Jako kojenci nabýváme pocit jistoty hlavně  skrze přijímání potravy. Pokud tato primární potřeba není zcela naplněna, nahrazujeme ji v dospělosti jinou formou orálního uspokojování – nejčastěji kouřením či přejídáním, nebo již zmíněnou „potravou mentální“.

Našli jste se v tomto článku? Pak doporučuji intelektuální činnost nahradit alespoň krátkou procházkou, prací na zahrádce nebo jinou kompenzující aktivitou.

Jiný pohled na tělo? Další rozměr koučování? Somatické  profi koučování!