ZEM – Pozdní léto

Vlády se dle TCM v době od 15.7. do 15.9. ujímá prvek ZEM. Vládcem pozdního léta je slinivka a žaludek.

Jak se právě teď postarat o svoje tělo? Jak jim přirozeně pomoci v jejich práci?

 

Zem je naším hara, naším středobodem. Je domovem ostatních prvků. Diagnostická zóna země je kolem pupíku – možná jako důsledek prenatálního období, kdy jsme „potravu“ přijímali pupeční šňůrou?

Zemí je pro nás v prvních dnech maminka, která nám, stejně jako země dává  podporu, útěchu, výživu a pocit bezpečí – ať je tím později přeneseně myšleno místo, vztah, princip – cokoliv co považujeme za uklidňující a spolehlivé. Proto je tak důležitý dotek a přítomnost maminky v raném dětství.

Barvou Země je žlutá, stejně jako barva slunečnic a obilných klasů v době sklizně. I my v této době sklízíme, co jsme zaseli.

Zvukem Země je zpěv. Vzpomínáte, jak naši předci zpívali při žních? Léčili si tím nevědomky právě tento prvek.

 

Orgánem prvku země je žaludek slezina se slinivkou.

 

Zdravý ŽALUDEK (Ža) nás vede k přirozené zvědavosti a schopnost přijímat a strávit staré křivdy i nové informace.  Tím, že rozkládá jídlo, pomáhá Sl v její práci. Jeho energie je klesající. Pokud však rebeluje, jídlo se vrací a špatně trávíme. Máme pocit těžkosti v Ža, dochází k nadýmání, říhání a objevuje se zapáchající dech.

Proč se to děje? Protože s energií Ža spojujeme všechny touhy a chutě vedoucí k naplnění. Tedy i hladovění po něčem, po bezpečí, lásce, vědomostech. Trpíme-li v raném dětství tělesnou či duševní podvýživou – neumíme přijímat to, co je hodnotné a vyživující. Neschopnost přijímat často maskujeme potřebou příliš dávat – být milý, potřebný.

Pak se mohou dostavit problémy s jídlem (anorexie, bulimie) a nejsme schopni přijímat podporu a ocenění od druhých.

Velice se Vám uleví, pokud přijmete myšlenku, že duchovně jsme vyživováni universem.

Slinivka (Sl) zpracovává tekutiny a přeměňuje potravu na esenci, kterou vyživujeme tělo. Ničí jí pomlsávání, rychlé jedení, nesoustředěnost při jídle, konzumace jídla v rozrušení, přejídání a hladovky…. NEPRAVIDELNÁ syrová a studená strava.  Je-li dlouhodobě ve špatné kondici, rozhodně si toho všimnete. Vaše svaly (tváře, hýždě, prsa..) totiž budou ochablé, končetiny těžké a nejspíš budete mít kolem okraje jazyka otlak od zubů. Pocit plnosti a únavy  po jídle – nadýmání a bolesti břicha – zácpa, průjem, hlen na plicích, tukové bulky, otoky, stejně jako neschopnost donosit plod je též záležitost oslabené Sl.

Země je plodná (umožňuje setí, růst a sklizeň). Přeneseně tak dokážeme ze zárodečného nápadu  pomocí slov vyjádřit moudrost srdce a dát vznik  plodné, propracované myšlence.

Stejně jako trávící šťávy rozkládající potravu, tráví a analyzuje Sl veškeré informace – říkáme proto, že Sl vládne abstraktnímu myšlení. Ale pozor! Chybí-li fyzicky pocit bezpečí, hledáme jeho náhražku v analýze těchto informací, složitých myšlenkových strukturách a  akademických abstrakcích. Mentální typ osobnosti takto nadužívá mozek a mentální únavou vyčerpává právě Sl. (To je mimochodem téma všech vysokoškoláků). Tím se dostává na myšlenkové úrovni do začarovaného kruhu. Myšlenky se vracejí, není ve středu (i zem má svou osu – svůj střed), tady a teď, ale v minulosti nebo budoucnosti. Vytváří „mentální přežvykování“ a negativní scénáře.

Proto jezte  – pravidelně, vědomě a s láskou plody země v celé její pestrosti – a myšlenkami buďte ve svém pevném středu.  Pak budou vaše myšlenky plodné a budou přirozeně vyzařovat radost vašeho srdce.