Ztrvrdlá kůže na patě

Co o vás prozradí ploska?

Klient si stěžuje na bolest v oblasti SI páteře. A skutečně – na obrázku vidíte (s jeho laskavým svolením) vyfocenou plosku nohy se zbytnělou šupinatou kůži v oblasti vnitřní paty. V tomto případě potvrzuje problém v oblasti kříže a kyčle.

Problém trvá velmi dlouho (viz množství zbytnělé kůže). Odstartovalo ho odoperování vnitřního menisku před mnoha lety. Protože se ale v tomto místě projektuje masunágova energetická dráha srdce, předpokládám, že při terapii dojde i na psychosomatiku spojenou s touto oblastí.

Zbytnělá kůže v tomto případě funguje jako jakýsi přidaný opěrný systém těla zaručující lepší tělesnou stabilitu. Proto odstranění zbytnělé kůže nedoporučuji. Společně domlouváme postup. Klient si uvědomuje, že je nutné nejprve naposilovat oblast pánevního dna a až pak je vhodné se zbytnělé kůže pomalu zbavovat. I když jsem přesvědčená, že ona sama bude postupně mizet. Volíme tedy 2 „dlouhé“ cviky propojující plosku s pánví. Ty tuto oblast stabilizují a postupně posílí. Při první návštěvě uvolňuji jemně, ale důkladně postupně celou oblast od paty po koleno.  V oblasti kolene jde  takřka o hodinářskou práci. Bez ní by byl ale následný efekt mizivý. Předpokládám že další 2 návštěvy budou o fyzioterapii, manipulacích a hluboké masáži v oblasti podbřišku a dolní končetiny. Od 3. návštěvy se můžeme věnovat jemněji psychosomatice srdíčka pomocí technik shiatsu a terapeutických rozhovorů. Vše ale závisí na klientovi. Mimo jiné na tom, jak bude posilovat a jak hluboko bude ochoten problémy řešit. Možností je mnoho.