ROZKOUSNUTÝ ZUB

Přišel a stěžoval si na bolest v oblasti stoliček. Zubní vyšetření příčinu neodhalilo. Jak vidím tento problém z pohledu psychosomatiky?
Můj klient právě procházel obdobím rozvodu. Tato zátěžová doba se mu somatizovala jako napětí na mnoha místech těla. Nejvíce však právě na tváři, kolem čelistního kloubu.
Touto oblastí vede dráha žaludku, slinivky a tenkého střeva.
Dráha žaludku a dráha sleziny přísluší dle TCM k elementu ZEMĚ. Zem je naším středobodem, domovem, bezpečím a jistotou. Nestabilita, či ztráta rodinného zázemí jí oslabuje, ničí.
Dráha tenkého střeva se v systému těla stará o transformaci – či chcete-li přetvoření. A to nejen potravy, ale i situací, které nás mají „sytit“. Tenké střevo je dále spojováno s mentální jasností. Rozvod mého klienta byl netransparentní, vleklý a hodně ho vyčerpával. Tím oslaboval obě výše zmíněné funkce střeva.
K přetížení naopak docházelo v oblasti čelistního kloubu, kde se nachází diagnostická zóna tlustého střeva. Tlusté střevo nám pomáhá zbavit se odpadu. A to i mentálního. Pán se s nastalou situací kolem rozvodu nedokázal smířit a „nepotřebné, zatěžující emoce vypustit“. Tím svoje tlusté střevo vystavil velké zátěži. Celá oblast se díky energetická nerovnováze (oslabení jedněch drah a přetížení zóny tlustého střeva) dostala do křeče. Křeč se z pohledu psychosomatiky projevila tak, že měl převážnou část dne silně skousnuté zuby. A nejsilnější páka čelisti je právě v oblasti stoliček. Ty pak bolí. Proto pod tlakem „emocí“ nezřídka v noci lidé skřípou zuby, či jim při silném skusu stoličky prasknou.
A to je celá záhada.